Jdi na obsah Jdi na menu
 


První kroky pro nápravu havárie

7. 4. 2007

První kroky pro nápravu havárie

26. dubnaVedoucí první směny vysílá dva operátory, aby zjistili co se děje. Tímto rozkazem je poslal na smrt, ale přesto ještě dokázali podat zprávu, o tom že aktivní zóna 4.bloku jaderné elektrárny Černobyl byla rozmetána do okolí a že všude hoří rozžhavený grafit.


Okamžitě jsou přivoláni Černobylští hasiči. Ti zjišťují, že nezvládnou takto velký požár (stále ještě neví, o unikající radioaktivitě, hořícím grafitu a  vysoké teplotě trosek reaktoru, tak vysoké, že se voda při kontaktu s troskami rozkládá na vodík a kyslík). Přivolávají si na pomoc hasiče z nedalekého města Prypjati.
 
4:30:00 teprve odstaven 3. blok elektrárny

 

27. dubna Na místo havárie přijíždí generál Pikalov ve voze s dozimetry a radiační ochranou. Zjišťuje, že zbytky reaktoru vydávají ohromné množství záření a tepla. Vzápětí informuje Moskvu.

 

Po neúspěšných pokusech o hašení trosek vodou se přistupuje k zasypávání reaktoru pískem, olovem a karbidem boričitým. Celkem bylo na trosky shozeno 5000 tun materiálu.

 28. dubna Krátce po dvacáté hodině (středoevropského času) se o katastrofě dovídá svět.

1. května Slaví se svátek práce a to i ve městech kolem Černobylu, přestože pohyb na volném prostranství je velmi nebezpečný.

Úřady tvrdí, že situace je stabilní. Později se ukáže, že tím míní fakt, že radiace od 26. dubna postupně klesá. Ovšem její úroveň je stále obrovská, kromě toho se změnil vítr a vane směrem na Kyjev.

2. května Požárníci začínají odčerpávat radioaktivní vodu ze zásobníku pod reaktorem, u kterého hrozí nebezpečí, že se do něj trosky reaktoru protaví betonovou konstrukcí.

4. května Jako další krok k zabránění styku zbytku rektoru s vodou z rezervoáru jsou do země vrtány díry a pumpován pod zem tekutý dusík, který půdu zmrazí.

5. května Den začíná rozsáhlým únikem radioaktivity. Množství radioaktivity bylo dokonce vyšší než 26. dubna. Únik však později prakticky ustane. Od té chvíle již úniky radioaktivity prakticky ustávají. Doposud nebylo nalezeno přijatelné vysvětlení druhého úniku.

8. května Dokončeno odčerpávání vody ze zásobníku pod reaktorem. Trosky reaktoru jsou zchlazeny na přijatelných 300°C

listopad Dokončen betonový sarkofág, který konečně reaktor utěsňuje tak, že veškeré úniky přestávají.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář