Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příčiny havárie

7. 4. 2007

Příčiny havárie

Vědci stále ještě diskutují nad hlavními příčinami havárie. Část tvrdí, že vinu má nedokonalá technika tzn. reaktor typu RBMK 1000, někteří se spíše přiklání k lidskému faktoru. Jak to bylo doopravdy se možná už nikdy nedozvíme. Příčiny proto mohou být tyto:

 

1) Reaktor RBMK 1000

Jaderný reaktor nedosahoval úrovně současných standardů bezpečného provozu. Ať už jde o samotný fyzikální princip fungování, nízkou úroveň automatizační techniky apod. Přesto stále tyto reaktory ve světě fungují.

 

2) Nedbalost personálu

a) Zkouška, která byla považována za čistě elektrotechnickou záležitost, byla tedy prováděna elektroinženýry nikoliv specialisty na provozní režimy a jadernou bezpečnost.

b)Personál, podporován režimem, si myslel, že se nikdy nemůže nic stát, a proto si dovolili odpojit veškeré havarijní zařízení.

 

3) Vina socialistického režimu

a)Pracovníkům elektrárny bylo stále opakováno, že na elektrárně nemůže dojít k výbuchu.

b)Plnění „plánu“ zapříčilo odsun zkoušky o devět hodin, přičemž nepřímo zavinilo havárii. Zkoušku prováděl personál, který nebyl na test vyškolen a tým elektroinženýrů byl značně unaven.

c)A opět plnění „plánu“ - elektrárna byla spuštěna půl roku před plánovaným spuštěním. Přičemž některé zdroje uvádějí, že nebyly hotovy různé testy jako právě test setrvačnosti turbín. A některé zkoušky dokonce dopadly špatně.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář